top of page

CASEY SQUAD PROGRAM 2024

Our Casey Netball pathway program aim to give players and coaches a platform to represent Casey Netball Community to develop & learn reaching their highest potential.

All athletes wishing to trial for Casey Squad in 2024 need to be affiliated with a Casey Community Club or team.

Participating in tournaments and weekly games for the 13&U, 15&U and 17&U age groups.

11&U development squad participate in tournaments only.

All age groups will train on a Sunday afternoon at Olive rd Sporting Complex.

11&U age group (2013-2014)

Weekly training Sunday afternoon 4-5:30pm and 5-7 tournaments between Feb-Aug.

13&U age group (2011-2012)

Weekly training Sunday afternoon 4-5:30pm, 5 tournaments between Feb-Aug (including Netball Vic Association Championships) and weekly match at Waverley Netball Centre on Thursday evening autumn season only (Jan-June).

15&U female age group (2009-2010)

Weekly training Sunday evening 5:30-7pm, 4 tournaments between Feb-Aug (including Netball Vic Association Championships, TID opportunity) and weekly match at Waverley Netball Centre on Thursday evening autumn season only (Jan-June).

17&U female age group (2007-2008)

Weekly training Sunday evening 5:30-7pm, 2 tournaments between Feb-Aug (including Netball Vic Association Championships, TID opportunity) and weekly match at Waverley Netball Centre on Wednesday evening autumn season only (Jan-June).

2024 CASEY SQUAD PROGRAM

Casey Squad Coordinator Holly Marchant
Uniform & Fees Coordinator Maree Simonton
Coach Coordinator Janine Kilmartin

 

2024 11&U Squad

11 & U - 1 Coach Lou Walsh
11 & U - 2 Coach Kelly Kinsella

Aspen Hllinan - Tooradin FNC

Cataleya Taripo - Berwick NC

Charlotte Couper - Berwick NC

Emersyn Day - Berwick NC

Emilia Johnstone - Berwick Springs NC

Evangeline Patton - Lyndhurst FNC

Evette Cornthwaite - Tooradin FNC

Hayley Bowes - Pearcedale NC

Indigo Lutz - Narre North Foxes

Kiele Mataika - Kotahitanga Netball Melb

Maci Wilkin - Southern Diamonds NC/Narre Warren NC

Mackenzie Brown - Lyndhurst FNC

Madison Cross - Lyndhurst FNC

Milla McCann - Berwick

Nesia Mataika - Kotahitanga Netball Melb

Paige Kinna - Tooradin NC

Portia Kini - Kotahitanga Netball Club

Shaelee Kinsella - Berwick Springs NC

Training Partners

Mia Martin - Berwick Springs NC

Sophie Davey - Pearcedale

2024 13&U Squad
13 & U - 1 Coach Karen Eduati
13 & U - 2 Coach Chrissy Barcos
13 & U - 3 Coach Zoe Platt
13 & U Apprentice Coach Kiara Doyle

Allyra Harris - Lyndhurst FNC
Arlow Hallinan - Tooradin FNC
Avenah Misiluki - Kotahitanga Netball Melb
Caitlin Suhr - Berwick Springs NC
Chanelle Frazer - Lyndhurst FNC
Cora Freestone - South East Melb NC

Emilia Scott - Lyndhurst FNC
Grace Wiramanaden - Casey Districts NC
Hanisi Fullman - Berwick NC
Harmony Lemon - Narre Warren NC
Isabella Hand - Lyndhurst FNC
Kelsey Loudon - South East Melb NC
Lacey McCann - Lyndhurst FNC
Laila Csincsi - Lyndhurst FNC
Lase De Hey - Devon Meadows NC
Lilly Adams - Toordain FNC
Linnyetta Faaoloaga - Berwick Springs NC
Mae Cornthwaite - South East Melb NC
Mahli Tonumaipea - South East Melb NC
Mikayla Cardoso - Lyndhurst FNC
Molly Clarke - Lyndhurst FNC
Olivia Lamb - Lyndhurst FNC
Stella O'Kelly - Beaconsfield JNC
Tahlia Leary - Lyndhurst FNC
Tiana Tufuga - Kotahitanga Netball Melb
Xyyan Cenxus Joseph - Paihere
Zoe Brady - Narre North Foxes


Training Partners
Ashley Burgess - Toordain
Isla-Rose McGlone - Beaconsfield JNC
Leila Eduati - Berwick NC
Tzuri Wilson - Berwick NC

 

2024 15&U Squad
15 & U - 1 Coach Ngaire Tufuga
15 & U - 2 Coach Shakaia Te Huna
15 & U - 3 Coach Janine Baker

Addi Ring - Lyndhurst FNC
Alexandra Lucas - Lyndhurst FNC
Annabelle Scott - Lyndhurst FNC
Ava McGuire - Berwick NC
Blessed Wilson - Berwick NC
Brilee Howes
Lyndhurst FNC/Tooradin
Caprice Buskermolen - Paihere
Clara Smith - Paihere
Grace Faliu - Kotahitanga Netball Melb
Hayley Barcos - Lyndhurst FNC
Jennifer-Rose Tariu Joseph - Kotahitanga Netball Melb
Kayla Papatua - Southern Diamonds NC

Lilly Csincsi - Lyndhurst FNC
Madacyn Patolo - Kotahitanga Netball Melb
Mahveen Ahmed - Lyndhurst FNC
Paylen Cargill - Paihere
Sade Tuaopepe - Berwick NC
Shaelyse Frazer - Lyndhurst FNC
Stella Eduati - Lyndhurst FNC
Sure Viane - Lyndhurst FNC
Tamia Fullman - Berwick NC
Tegan Platt - Lyndhurst FNC
Tiani Johnson - Paihere
Willow Bridgeman - Lyndhurst FNC

Zion Pirere-Cotton - Kotahitanga Netball Melb
Tequila Tepaki - Paihere

Chloe Morgan - Southern Fusion
Ella Clarke - Lyndhurst FNC


Training Partner
Eva Wells - Tooradin FNC



 

2024 17&U Squad
17 & U - 1 Coach Holly Marchant
17 & U - 2 Coach Leah Te Huna

Alomao Siala - Lyndhurst FNC
Alyssa Roussety - Southern Diamonds NC
Annabel Lainson - Casey District NC
Ava Ninnes-Tidyman - Southern Diamonds NC

Canny Tereva - O'Kelly Netball
Chloe Kerr - Nar Nar Goon FNC
Chloe Skepper - Koo Wee Rup FNC
Ebony  Dale - South East Melb NC
Ella Cunningham - Southern Diamonds NC
Emily Tonkin - Southern Diamonds NC
Gypsi Schmidt - Southern Fusion NC
Harriet Hooper - Beaconsfield JNC
Miracle Leau - South East Melb NC
Keely Freestone - Southern Diamonds NC
Matilda Rhodes - Beaconsfield JNC
Natasha Majdis - Beaconsfield JNC
Tahlia Cardoso - Lyndhurst FNC
Tharushi Williams - Lyndhurst FNC


 

F61FA5A7-7C3E-45D8-999B-E64D420D5C24.png
8D63678E-3D57-45B3-8F31-F187342A81C5.png
bottom of page